Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Lamborghini: Urus ќе има мотор од 650 коњски сили

Рама со порака до Иванов: Албанскиот не е јазик на непријателот
Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство
Судир меѓу нотарите и адвокатите за Законот за нотаријат
ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Џафери ја доведоа во прашање и препораката за преговори за ЕУ

Авто

Lamborghini: Urus ќе има мотор од 650 коњски сили
img-335103.jpg

Првиот човек на Lamborghini Стефано Доменикали потврди дека новиот SUV Urus ќе го движи 4-литарски битурбо V8 мотор од 650 коњски сили, а се подготвува и хибридна верзија.

Долго најавуваниот ултраспортски SUV Urus на Lamborghini, што според некои познавачи е духовен наследник на моделот LM002, би требало да стигне до првите европски клиенти до втората половина на следната година.

Од компанијата Lamborghinij очекуваат да произведат 1.000 примероци, а продукцијата во 2019 година да изнесува 3.500 примероци.

 16.05.2017, 11:52  | V.E. | 105

 

© ZURNAL.mk

 Авто 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

15592
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.