Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Фалон: Администрацијата на Трамп го менува односот кон Русија

Рама со порака до Иванов: Албанскиот не е јазик на непријателот
Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство
Судир меѓу нотарите и адвокатите за Законот за нотаријат
ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Џафери ја доведоа во прашање и препораката за преговори за ЕУ

Свет

Фалон: Администрацијата на Трамп го менува односот кон Русија
132498992.jpg

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го менува односот кон Русија и на Москва веќе гледа како на соперник, изјави британскиот министер за одбрана, Мајкл Фалон.

- Американскиот државен секретар и американскиот министер за одбрана не си прават илузии и знаат дека сега треба да се однесуваме кон Русија како кон соперник, реле Фалон за време на посетата на Естонија.

- Треба да разговараме со Русија за важни теми, но треба и да постојано да сме будни. Ние сме единствени во однос на Русија и во однос на потенцијалните закани од неа, додаде тој.

Фалон присуствуваше на церемонијата во Тала, на 150 километри од руската граница, на пречек на воена група на НАТО во Естонија како дел од стратегијата на Алијансата за спречување на Русија во повторување во балтичките земји или во Полска на она што се случи со Крим во 2014 година.

 21.04.2017, 10:47  | V.E. | 127

 

© ZURNAL.mk

 Свет 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

15496
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.