Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Во манастирот „Св Димитрија“ кај Велес почна празнувањето на Источен Петок-Балаклија

Таравари: Нападот на наставниците во гостиварската гимназија досега невиден настан
Османи: Имплементацијата на планот 3-6-9 ги надмина и најоптимистичките прогнози, оче..
Нови рочишта за „Т.Н.Т“, „Транспортер“ и „Тендери“
Коѕијас - Димитров: Уште неколку спорни, но најтешки точки

Македонија

Во манастирот „Св Димитрија“ кај Велес почна празнувањето на Источен Петок-Балаклија
116964168.jpg

По повод утрешниот празник Источен Петок - Балаклија вечерва во манастирот „Свети Димитрија" во близина на Велес, митрополитот Повардарски Агатангел во сослужение со свештеници од Повардарската Епархија, одржа Вечерна богослужба на која присуствуваа голем православни христијани од Велес и околните населени места.

Велешани според христијанските обичаи вечерва палеа свеќи за здравје во манастирот „Св.Димитрија“ и околните цркви „Св.Петка“ и „Св.Никола“. Воедно празнувањето ќе продолжи цела ноќ и утре кога велешани масовно го посетуваат овој манастир.

Утре изутрина во истиот манастир „Свети Димитрија" митрополитот Повардарски Агатангел ќе одржи и Света Златоустова Литургија.

Манастирот „Св. Димитрија“ кој првично бил посветен на Пресвета Богородица чија фреска се наоѓа на влезната врата на манастирот, има интересна историја. Манастирот цели  пет века бил затрупан под земја, за да биде сочуван од Османлиите.

Во 1820 година откако на сон му се јавил на воденичарот Петар Здравев од Велес со финансиска подршка на имотните велешани повторно бил откопан и ја догледува светлината на денот. Велешани со години наназад ја чуваат оваа традиција-првиот четврток и петок по Велигден на манастирската слава, масовно го посетуваат манастирот кој се наоѓа на неколку километри од градот.

 20.04.2017, 23:05  | V.E. | 69

 

© ZURNAL.mk

 Македонија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

101
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.