МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Потпишан меморандум за соработка меѓу МНР и Инфо-центарот за евро-атлантски интеграци..
Папата ќе ја посети Македонија во мај
Жбогар: Ниту една земја не е имуна на корупција, разликата е во политичката волја да ..
Катимерини: Ретките несреќни коментари на Заев се за да и се додвори на домашната пуб..
Свет
Средба на Де Мистура со Гатилов, но без присуство на САД

Средба на Де Мистура со Гатилов, но без присуство на САД

четврток, 20 април 2017, 19:24ч.   |   V.E.

 Посредникот на Обединети нации за Сирија, Стафан де Мистура наведе денеска дека в понеделник во Женева ќе се сретне со рускиот заменик министер за надворешни работи Генадиј Гатилов.

САД, засега, одбија да учествуваат на претстојниот состанок.

- Трилатералниот состанок, како што знаете, претставуваше можност, но се одлага. Нема да се случи в понеделник, ќе биде одржан билатерален состанок. Но, трилатералниот состанок не е исклучен, само е одложен, нагласи Де Мистура.

На прашањето дали администрацијата на САД покажува волја за да учествува, Де Мистура одговори дека постои јасна намера за да продолжат трилатералните разговори, но оти условите не дозволуваат тоа да се случи в понеделник.

 - Сите страни покажаа подготвеност на конвоите што превезуваат помош да им биде дозволено да стигнат до градот Дума, а подоцна и во другите градови во источна Гута, провинција во близина на Дамаск, изјави советникот на ОН, Јан Егеленад. см/ми/15:16

© ЖУРНАЛ    ~106,36

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Макрон дава оставка – Францускиот претседател вечерва се обраќа на нацијата?!
Руски воен авион упадна на најголемата вежба на НАТО
ЕУ го укинува зимското сметање на времето
Уапсена главната финансиска директорка на „Хуавеј“
Анестезиолог инфицирал 1.300 пациенти со хепатит Ц во Германија
Холандија: Уапсен маж, пронајдени 350.000 евра во машина за перење
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.