Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

ААН: Peugeot 3008 е Автомобил на годината и во Србија

Премиерот Заев на 29 и 30 мај во официјална посета на Малта
Погрдни графити на спомен одбележјето на Јосип Броз Тито на градскиот плоштад во Кума..
Преговорите за името се селат во Брисел
Нимиц: Се уште нема конечно решение, двете страни се одлучни да го најдат

Авто

ААН: Peugeot 3008 е Автомобил на годината и во Србија
1-7_1.jpg

Неколку дена пред отворањето на белградскиот Автосалон со одлуката на гласовите од жирито на Асоцијацијата на автомобилски новинари на Србија францускиот „лав“ ја освои титулата Автомобил на годината во Србија за 2017

По жестока „борба“ со второпласираниот Renault Talisman, францускиот лав ја освои титулата Автомобил на годината и во Србија за 2017, додека третото место и припадна на Alfa Romeo Giulia.

Peugeot 3008 беше најдобар и во SUV категоријата, така да слави двојна победа.

Пласман на ААН изборот за Автомобил на годината 2017:

1. Peugeot 3008 134

2. Renault Talisman 133

3. Alfa Romeo Giulia 102

4. Citroen C3 101

5. Toyota C-HR 100

6. Audi Q5 96

7. Škoda Kodiaq 85

8. Hyundai Elantra 68

 20.03.2017, 09:52  | V.E. | 57

 

© ZURNAL.mk

 Авто 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

32000
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.