Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Google има нов метод за намалување на фотографиите на веб

Премиерот Заев на 29 и 30 мај во официјална посета на Малта
Погрдни графити на спомен одбележјето на Јосип Броз Тито на градскиот плоштад во Кума..
Преговорите за името се селат во Брисел
Нимиц: Се уште нема конечно решение, двете страни се одлучни да го најдат

Технологија

Google има нов метод за намалување на фотографиите на веб
61335628-google530x290_200317_084053.jpg

Независно дали работите на веб страница за себе или клиенти, секогаш има проблеми со фотографиите со преголема резолуција или големина, што може да ви пречат во проектот. Еден од најважните фактори за рангирање на веб страницата на Google е квалитетниот SEO, оптимизираноста и брзината.

Google сега нуди ново решение за сите девелопери. Новиот проект со код Guetzli е достапен на репозиториумот GitHub, кој благодарение на напредните алгоритми би можел да ја компримира секоја фотографија без губење на квалитетот, и тоа до 35% повеќе во споредба со било кој друг познат метод. Од Google велат дека димензиите на фотографиите така се намалуваат, но со новиот алгоритам фотографиите нема да го изгубат квалитетот.

 20.03.2017, 09:41  | V.E. | 100

 

© ZURNAL.mk

 Технологија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

30808
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.