Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Швајцарско си е швајцарско: Barefoot чорапи – поцврсти и од челик (видео)

Премиерот Заев на 29 и 30 мај во официјална посета на Малта
Погрдни графити на спомен одбележјето на Јосип Броз Тито на градскиот плоштад во Кума..
Преговорите за името се селат во Брисел
Нимиц: Се уште нема конечно решение, двете страни се одлучни да го најдат

Здравје

Швајцарско си е швајцарско: Barefoot чорапи – поцврсти и од челик (видео)
20.3.corapi.png
 За најголемиот дел од луѓето чорапите се само заштитен слој (честопати склон на правење „компир) што ќе направи да се чувствувате попријатно во вашите обувки. За среќа, така не размислуваат луѓето од швајцарската компанија Barefoot company, кои измислија чорапи кои во буквална смисла се посилни и од челик.

Швајцарската компанија Barefoot company успеа да ги произведе најиздржливите чорапи на светот наречени Free your feet (FYF). Замислата на дизајнерите била да се произведе минималистички производ кој ќе биде доволно силен и отпорен на сите можни предмети или сценарија кои ве спречуваат да спортувате боси како што се: камења, дрва, карпи, песок, вода… Во суштина ваквите чорапи се еден вид обувки бидејќи нудат речиси комплетна заштита од надворешните влијанија а во исто време ви даваат чувство како да сте боси.

FYF се изработени од вештачкото влакно Dyneema кое е пронајдено уште во 1960 година од страна на хемичарот Алберт Пенингс. Покрај тоа што е познато како најсилното влакно во светот ова вештачко влакно е дури 15 пати посилно (поиздржливо) од челикот. Комплетниот процес на изработка на овие чорапи станал реалност откако компанијата преку Кикстартер фондовите успала да собере преку 300.000 долари.

 20.03.2017, 18:43  | V.E. | 136

 

© ZURNAL.mk

 Здравје 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

32186
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.