Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Новиот Android ќе се вика Oreo?

Таравари: Нападот на наставниците во гостиварската гимназија досега невиден настан
Османи: Имплементацијата на планот 3-6-9 ги надмина и најоптимистичките прогнози, оче..
Нови рочишта за „Т.Н.Т“, „Транспортер“ и „Тендери“
Коѕијас - Димитров: Уште неколку спорни, но најтешки точки

Технологија

Новиот Android ќе се вика Oreo?
img-325874.jpg

Кон крајот на годинава ќе се појави новиот оперативен систем на Google, Android 8.0 O.

Во моментов додека Android 7 Nougat уште нема стигнато на многу Android модели, Google веќе ја подготвува наредната верзија на оперативниот систем кој според многу гласини ќе ја носи ознаката O, a за целосното име уште не е донесена дефинитивната одлука.

Во гласините се спомнува дека новиот оперативен систем ќе биде претставен на  Google I/O конференцијата на 17-ти мај, а што се однесува до целосното име, се спомнуваат Oreo, Orange, Oatcake, па дури и чоколатце со име Oh! Henry.

Хироши Локјејмер, потпретседател за Android во Google, на својот Twitter профил објави фотка која асоцира дека името би требало да биде токму Oreo.

 20.03.2017, 18:34  | V.E. | 106

 

© ZURNAL.mk

 Технологија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

32877
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.