Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Тачи тврди дека Белград под притисок ќе дозволи формирање на војска на Косово

Вес Мичел во Скопје: Силна поддршка, но без булдожерски погон?
Меѓународен ден на жената
Ѕанакопулос: За ерга омнес решение мора да се смени Уставот
Заев за „Шпигел“: Име без превод е неприфатливо

Регион

Тачи тврди дека Белград под притисок ќе дозволи формирање на војска на Косово
taci-2-680x365_c.jpg

Косовскиот претседател Хашим Тачи оцени во понеделник дека Белград би можел да се согласи на формирање на војска на Косово бидејќи меѓународната заедница, доколку сака, би можела да го убеди „за пет минути“.

Тачи повтори дека создавањето ан Војска на Косово е „пат од кој нема враќање“, а под знак прашалник е дали тоа ќе се случи преку измени на Уставот на Косово или со промена на законот.

„Белград го држи Косово како заложник и неоправдана е дилемата на меѓународната заедница да ги увери косовските Срби мандатот на безбедносните сили да се промени со измени на Уставот“, рече Тачи.

 20.03.2017, 18:33  | V.E. | 70

 

© ZURNAL.mk

 Регион 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

4567
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.