Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Почина милијардерот Дејвид Рокфелер

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници
Север: Договорот за името е голем чекор за целиот Балкан
Хан: Иванов да преземе одговорност за процесот за договорот со Грција
Ѕанакопулос: Договорот е политичка победа, се решава прашање старо 30 години

Свет

Почина милијардерот Дејвид Рокфелер
133617660.jpg

Во својот дом во Њујорк, во 101. година од животот, денеска почина милијардерот Дејвид Рокфелер.

Неговот портпарол Фрејзер Сајтел наведе дека Рокфелер починал утрово во сон.

Тој беше американски банкар и еден од најбогатите луѓе во светот, и според податоците на „Форбс“ неговиот имот се проценува на околу две милијарди долари.

Рокфелер е роден во Њујорк и во текот на неговиот живот успеал да остави впечаток на достоен наследник на една од најмоќните капиталистички династии во историјата.

Пред две години ја имаше шестата операција за пресадување на срце.

Во 1936 години дипломирал на Универзитетот „Харвард“, а потоа започнал да работи во една од семејните банки во Лондон.

Во 1940 година почнува да работи во градската служба во Њујорк.

За време на Втората светска војна служел во воената разузнавачка служба за работи поврзани со економска шпионажа. Крајот на војната го дочекал со чин - капетан.

Од 1946 година до 1981 година бил главен извршен директор на водечката светска банка „ЈП Морган енд Чејс банк“.

Меѓу многубројните филантропски активности, Рокфелер го основа и центарот „Дејвид Рокфелер Центар фор Латин Американ Стадис“, што работи во рамките на Универзитетот „Харвард“.

Тој беше последен од својата генерација во едно од најпознатите филантропски семејства во светот.

 20.03.2017, 19:20  | V.E. | 132

 

© ZURNAL.mk

 Свет 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

32268
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.