Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Град од Балканот прв меѓу европските дестинации

Хан ја повика опозицијата да биде конструктивна
Дали Русија ќе ја спречува Македонија да влезе во НАТО?
Задолжителна зимска опрема за возилата, во спротивно 45 евра казна

Регион

Град од Балканот прв меѓу европските дестинации
20170319084602.jpg

Угледниот туристички портал Trivago  го рангираше градот Мостар во БиХ на прво место меѓу европските дестинации.

Градовите се бирани според квалитетот на услугата, цените на сместувањето во хотел, а ранг листата ја креирале дури 82 милиони туристи кои ја посетуваат страницата на Trivago.

За сместување во Мостар во просек се потребни 43 евра, а услугата би била многу подобра за таа цена од било кој друг град во Европа.

Се наведува дека Мостар е познат по стариот мост, кој привлекува бројни туристи, а тј воедно е и под заштита на УНЕСКО.

На второ место е Нови Сад со цена од 41 евро, а понатаму на трето место следи Велико Трново од Бугарија со цена од 36 евра.
 

 19.03.2017, 10:57  | V.E. | 131

 

© ZURNAL.mk

 Регион 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

11367
© 2017 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.