Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

Со iOS 10.3 може да проверите кои апликации ќе бидат избришани со iOS 11!

Таравари: Нападот на наставниците во гостиварската гимназија досега невиден настан
Османи: Имплементацијата на планот 3-6-9 ги надмина и најоптимистичките прогнози, оче..
Нови рочишта за „Т.Н.Т“, „Транспортер“ и „Тендери“
Коѕијас - Димитров: Уште неколку спорни, но најтешки точки

Технологија

Со iOS 10.3 може да проверите кои апликации ќе бидат избришани со iOS 11!
034202rsz_ios-10-3-beta-1-features-changes-hero.jpg

Веќе е потврдено дека со новиот оперативен систем, Apple планира да избрише околу 200 000 апликации од App Store. За среќа, сега постои начин со кои може да проверите за кои апликации всушност станува збор!

Функцијата, наречена "App Compatibility", се наоѓа во settings менито и може да ја најдете преку кликање на General > About > Applications. На овој начин, може да проверите дали одредена апликација е 64 битна, и доколку не е, дали може да симнете таква верзија. 

Инаку, компанијата Tim Cook & Co. ќе ги избрише 32-bit апликации и при нивното палење ќе се појавува порака која ќе ве извести дека не се компатабилни со новиот оперативен систем. Со нивното бришење, ќе исчезнат 8% од сите апликации во App Store.

 18.03.2017, 12:16  | V.E. | 103

 

© ZURNAL.mk

 Технологија 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

32846
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.