МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Култура
Самостојна изложба на Бурхан Ахмети во Чифте амам

Самостојна изложба на Бурхан Ахмети во Чифте амам

петок, 08 декември 2017, 12:03ч.   |   L.E.

Скопје, 8 декември- Самостојна изложба на македонскиот уметник Бурхан Ахмети денеска ќе биде отворена во Чифте амам во Скопје.
Изложбата ќе биде отворена до 17-ти декември.

Делата на Бурхан Ахмети се карактеризираат со изворна афирмација на сложените графички техники, како сува игла, акватинта, линорез, литографија, дрворез, бакрорез, монотипии, па сè до дигиталната графичка дисциплина, како и со нагласена интелектуалност во пристапот кон визуелната уметност, оценува кустосот Татјана Бундалевска, од Националната галерија на Македонија.

Ахмети е роден на 18 август 1978 година во гостиварското село Дебреше. Член на ДЛУМ, добитник неколку награди, учесник на околу стотина ликовни колонии, има реализирано многубројни самостојни и групни изложби.

© ЖУРНАЛ    ~168,56

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
Шест романи во трката за „Роман на годината“
Руската зима во кинотека почнува со „Ана Каренина: Приказната на Вронски“ на Шахназаров
„Медена земја“ ќе ја смени перцепцијата за македонскиот филм
„Медена земја“ прогласен за најдобар светски документарец на „Санденс“
Операта „Хофманови приказни“ во МОБ
Филмска вечер во Кинотека со германскиот филм „Што останува“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.