МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање
Во „Монструм" било пукано со две пушки и пиштол
Крсто Мукоски пуштен да се брани од слобода
Обвинение против Миленко Неделковски за статусот на Фејсбук за жртвите од пожарот во ..
Регион
Брамерц: Воените злосторници на Балканот се сметаат за херои

Брамерц: Воените злосторници на Балканот се сметаат за херои

четврток, 07 декември 2017, 09:52ч.   |   Z.H.

 Реакциите за пресудите на Ратко Младиќ и на босанските Хрвати покажуваат дека премногу лица осудени воени злосторници се сметаат за херои и дека на просторите на поранешна Југославија нема волја за прифаќање на одговорност за воените злосторства од 90-тите, смета главниот хашки обвинител Серж Брамерц.

 
– Настаните во последните две недели покажаа дека многу осудени воени злосторници се сметаат за херои, додека жртвите и преживеаните се игнорираат, рече Брамерц на седницата на Советот за безбедност на ОН.
 
– За жал, премногу луѓе слушаат воени злосторници кои се кријат зад колективната одговорност и тврдат дека целата нација е виновна ако тие се прогласат виновни, рече обвинителот на седницата посветена на работата на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ), која се затвора на 31-ви декември.
 
Тој додаде дека ниту една нација не е одговорна за воените злосторства и виената ја препиша на поединците. Брамерц рече дека резултатите на МКТЈ нема да доведат до помирување во регионот, бидејќи бројни криминалци се уште не се осудени, а многу жртви чекаат правда.
 
– Политиката на САД, ЕУ и другите држави беше одлучувачка: ако има јасна политичка волја и ако меѓународната заедница го зборува истиот јазик, одговорните за воените злосторства можат да бидат изведени пред лицето на правдата, заклучи Брамерц, кој презема нова позиција на обвинител на Меѓународниот механизам на кривичните судови, наследникот на МКТЈ.

© ЖУРНАЛ    ~87,29

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Уште еден чин во циничната игра за Косово
Србите бараат Европа да го вклучи алармот за она што е најавено за Нова година
Косовска делегација непоканета влета во ОН, а Тачи дури и се сретна со Трамп
Вучиќ за Ројтерс: Ако потпишеме договор со Приштина, ќе мора да добиеме гаранции за влез во ЕУ во 2025
ЉУБОВНА ДРАМА: Скокнал од 13 кат по караница со девојката
СКАПО ПЛАТИЈА ЗА ШЕГА НА ПЛАЖА: Завршија во затворска ќелија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.