МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
СДСМ: Ниту една постапка на Мицкоски нема да го запре напредокот на Македонија
Заев: Голема поддршка е што Словенија е точка за контакт со НАТО
Ерјавец: Словенија ја разбира жртвата што ја прави Македонија и дава безрезервна подд..
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Авто
BMW ќе ја прошири електричната гама со електрични iX SUV модели

BMW ќе ја прошири електричната гама со електрични iX SUV модели

четврток, 07 декември 2017, 11:22ч.   |   L.E.

Германскиот производител потенцијално ќе ја прошири својата гама на електрични возила со помали конвенционални, но и големи SUV модели за да биде во чекор со пренасочувањето кон ваквите автомобили.

BMW веќе ги регистрираше имињата од i1 до i9, како и од iX1 до iX9 – и оваа информација доаѓа директно од претседателот Harald Krueger. Тие сега за сега продаваат само две возила со ознаката i – и тоа градскиот i3 и спортскиот i8. Во план се најмалку уште две електрични возила (кои најверојатно ќе ги носат ознаките i5 и i9) – но според Krueger, следното електрично возило на BMW ќе биде брз основа на X3 (кој тукушто беше претставен и кај нас) и ќе се вика iX3.

Krueger изјви дека „Во 2020 ќе го лансираме новиот целосно-електричен X3. Во него, i и X ќе се соединат.“

Тој не сакаше да коментира за другите електрични модели, но веќе се шират гласини дека знаменосецот на електричната гама ќе ја носи ознаката i9. BMW уште во Мај оваа година потврди дека знаменосецот на i-брендот ќе се произведува во фабриката во Dingolfing, Германија од 2021. BMW планира оваа година да продаде околу 100.000 електрифицирани возила ширум светот, и веќе се предвидува дека следната година таа бројка ќе достигне 150.000. Планот на BMW е до 2025 да понудат дури 25 различни електрифицирани модели, меѓу кои и 12 целосно-електрични возила. Според плановите, електричните и електрифицирани возила би требало да имаат удел од околу 25% во вкупната продажба.

Интересен е и планот за развој на X-моделите на BMW. Според Krueger, дури една третина од вкупната продажба на BMW оди токму кај овие модели, па сосем е разбирлива амбицијата да се понудат уште автомобили – следната година ќе бидат лансирани уште две нови SUV изведби – новиот X2, како и големиот SUV со седум седишта – X7. Според Krueger, 2018 ќе биде „годината на Х.“

© ЖУРНАЛ    ~151,51

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Новиот Golf 8 без камуфлажа
Петте финалисти на Автомобил на Годината во Македонија за 2019 (Фото)
SsangYong Rexton најдобар избор за парите според „4х4 Magazine“
Кој најмногу ги купува автомобилите на Tesla во Европа
FIAT го обновува Tipo за 2019 година (Фото)
Први фотографии од новата Opel Zafira Life
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.