МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја на Северна Македонија покажана со Догов..
Анализа: Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски д..
Со Преспанскиот до НАТО, со Северна до нови поделби
Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено д..
Авто
Alpine Premiere Edition

Alpine Premiere Edition

четврток, 07 декември 2017, 11:20ч.   |   L.E.

Премиерата на моделот А110 на саемот во Женева оваа година го означи враќањето на подзаборавената француска компанија за спортски автомобили, Alpine.

 

Девет месеци подоцна, овој автомобил пристигнува на европскиот пазар во ограничена серија од 1,955 примероци под ознаката Premiere Edition.

Alpine A110 е првиот сериски модел на обновениот, легендарен спортски автомобилски бренд на компанијата Рено, кој што беше многу популарен пред речиси половина век. Овој спортски автомобил со централно поставен мотор ќе им се спротистави на пазарот на Porsche 718 Cayman и Alfa Romeo 4C.


Alpine A110 е поставен на алуминиумска механичка платформа, а и каросеријата на автомобилот е изработена од истите материјали. Благодарение на таквата конструкција, автомобилот има тежина од само 1,080 килограми.

Во комбинација со 1,8-литарскиот турбо бензинец кој што произведува 252 коњски сили и развива 320 Nm, Alpine A110 од 0 до 100 километри на час развива за 4,5 секунди, додека масксималната брзина на автомобилот е ограничена на 250 километри на час.


Ограничувањето на продажбата на 1,955 примероци е во знак на сеќавање на 1955-та година кога брендот Alpine беше основан. Потоа, во продажба ќе се најде „регуларниот“ А110 кој ќе се продава во голема серија. Почетната цена на овој автомобил ќе изнесува 58,500 евра.

© ЖУРНАЛ    ~168,56

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Конечно седан во понудата – Citroen ќе го претстави во 2021
Најлуксузните BMW модели пристигнаа во Македонија!
BMW сподели информации за Series 8 Gran Coupe
Citroen ја продолжува традицијата на своите големи лимузини 2021
Audi со нов прототип на водородни горивни ќелии
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.