МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
СДСМ: Ниту една постапка на Мицкоски нема да го запре напредокот на Македонија
Заев: Голема поддршка е што Словенија е точка за контакт со НАТО
Ерјавец: Словенија ја разбира жртвата што ја прави Македонија и дава безрезервна подд..
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Технологија
Наскоро доаѓа „батеријата од соништата“

Наскоро доаѓа „батеријата од соништата“

четврток, 07 декември 2017, 11:16ч.   |   L.E.

Научниците развиваат батерија од магнезиум која што би требало да понуди поголем капацитет и да обезбеди подолго траење на батеријата.

 

Побезбедните и поефикасни батерии и натаму се во фаза на развој, но американски тим на научници од Joint Center for Energy Storage Research кој што се занимава со проучување на батериите и складирање на енергијата, своето истражување го насочиле кон батериите на база на магнезиум – осми елемент по распространетост во Земјината кора.

Прелиминарните резултати од истражувањето покажале дека новите батерии од магнезиум се побезбедни, незапаливи и имаат поголема густина на енергија од литиумот, а со самото тоа и поголем капацитет.


Во актуелните комерцијални батерии, течните електролити го транспортираат полнењето помеѓу катодата и анодата. Оштетувањето на надворешното куќиште и палењето на електролитите, може да предизвика експлозија на батеријата, стои во истражувањето на Berkeley Lab.

Тимот на Одделот за енергија работел на магнезиумска батерија која може да издржи повеќе полнења од литиум-јонската батерија. Научниците искористиле комбинација на магнезиум, скандиум и селен кои што имаат подобра подвижност на јоните во однос на електролитите кои што можат да се најдат во литиум-јонските батерии.

Се надеваме дека што е можно поскоро ќе пристигне и првата ваква батерија која што ќе понуди поголем капацитет и поголема издржливост, затоа што како што расте моќта на уредите, така и се потешко им е на батериите подолго време да го напојуваат тој хардвер.

© ЖУРНАЛ    ~193,67

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Apple заменил 11 милиони дефектни батерии за iPhone во 2018 година
Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш
Huawei го воведува новиот ARM процесор со ултра-високи перформанси
Apple: Нови детали за 2019 iPhone смартфоните!
Лансиран првиот смартфон со флексибилен екран (Видео)
Samsung им го покажа „превиткувачкиот“ Galaxy на мал број на клиенти на CES 2019?
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.