МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање
Во „Монструм" било пукано со две пушки и пиштол
Крсто Мукоски пуштен да се брани од слобода
Обвинение против Миленко Неделковски за статусот на Фејсбук за жртвите од пожарот во ..
Култура
Палетите на осум македонски уметници на изложба во МКЦ

Палетите на осум македонски уметници на изложба во МКЦ

четврток, 07 декември 2017, 10:39ч.   |   L.E.

Скопје, 7 декември- Во галеријата на Младинскиот културен центар вечер од 20 часот ќе биде отворена изложба „Палетите на македонските уметници“ - проект на проф. Д-р Кирил Пенушлиски.

Првпат на едно место ќе бидат изложени палетите на осум македонски уметници, меѓу кои и на двајца основоположници на модерната македонска уметност: Лазар Личеноски, Никола Мартиноски, Васко Ташковски, Илија Пенушлиски, Рубенс Корубин, Миле Корубин, Иван Велков и Глигор Чемерски. Некои од палетите се чуваат во Националната галерија на Македонија, а другите се во приватни колекции.

На изложбата ќе бидат претставени работни масички, четкички, фотографии од ателјеа, штафелаи и канти и туби со боја, а секој уметник е застапен и барем со едно дело, кое директно може да се поврзе со изложената палета.

- Сите палети претставуваат физички запис на креативниот процес на уметникот. Тие овозможуваат еден поглед во неговото ателје, во магичниот процес на креирање уметнички дела и даваат увид во техниката на уметникот. Поради сето ова, палетата ја надминува едноставната дефиниција за штица каде што се припрема бојата пред таа да се нанесе на платното, истакнува авторот на проектот.

© ЖУРНАЛ    ~105,35

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
Духовите на Африка во Музејот на Македонија
Почнува третиот фестивал на дебитантски филм „Киненова"
Во Кичево изложба на керамички изработки
Поп и фолк ѕвезди на „Звуците на културата“ во Ѓорче
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.