МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање
Во „Монструм" било пукано со две пушки и пиштол
Крсто Мукоски пуштен да се брани од слобода
Обвинение против Миленко Неделковски за статусот на Фејсбук за жртвите од пожарот во ..
Македонија
Началникот на ГШ на АРМ Величковски во посета на САД

Началникот на ГШ на АРМ Величковски во посета на САД

четврток, 07 декември 2017, 10:01ч.   |   A.Z.

Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски од денеска до 15-ти овој месец во рамки на партнерската програма за соработка ќе престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави.

За време на престојот во САД, началникот на ГШ на АРМ планирано е да оствари повеќе средби на високо ниво во здружениот Штаб на вооружените сили (ВС) на САД во Пентагон и во одделот за мировни операции на Обединетите Нации (ОН), а пред претставници на Конгресот на САД ќе има свое обраќање за безбедносните предизвици во регионот и за напорите на Република Македонија за полноправно членство во евроатланските интеграции, кое ќе биде прв ваков настап на еден претставник на АРМ во Конгресот на САД.

Согласно агендата предвидено е генералот Величковски да се сретне со претседавачот на здружениот Штаб на ВС на САД, генерал Џозеф Данфорд, со потсекретарот за мировни операции при ОН, Жан Пјер Лакроикс, со воениот советник при одделот за мировни операции генерал потполковник Карлос Лоитеи, а ќе оствари средба и со командантот на Националната гарда на Вермонт, генерал мајор Стивен Креј.

Помеѓу останатото тој ќе оствари средби со амбасадорите на постојаната мисија на Република Македонија во Обединетите нации Василие Андоновски и амбасадорот во САД, Васко Наумовски, а на крајот од посетата ќе учествува на конференцијата на НАТО командата за трансформации во Норфолк. 

© ЖУРНАЛ    ~72,24

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Весна Пешиќ: Не гледам зошто ви пречи да се викате Северна Македонија!
Јорданов: Ми извадија список дека должам 30 милиони евра
Денко Малески: Кој ни гарантира дека ке останеме Македонци во Северна Македонија?
Лицитација со вмровските пратеници
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
ВМРО-ДПМНЕ го разреши реформаторот Петар Богојески од функцијата заменик генерален секретар
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.