МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Авто
Renault ги покажа способностите на Megane RS ( Видео)

Renault ги покажа способностите на Megane RS ( Видео)

среда, 06 декември 2017, 15:34ч.   |   L.E.

Renault објави видео кое ги покажува можностите на новата генерација на супер спортскиот Megane RS.

Официјалното лансирање на моделот се случи на саемот за автомобили во Франкфурт во септември, а сега производителот ни открива како се произведува автомобилот, кои технологии се користат во него и со кои опции располага.

Како што е познато, Megane RS е опремен со 1.8-литарски бензински агрегат со турбо полнач. Моќноста на моторот е 276 КС, а максималниот вртежен момент достигнува 390 Nm. Работи во комбинација со 6-брзински мануелен менувач или автоматски менувач со ист број на брзини.

Megane RS наскоро ќе се обиде да постави рекорд во својата класа на патеката Nurburgring. Во моментов најдоброто време го држи Honda Civic Type R, но Французите веруваат дека ќе можат да го подобрат. 

© ЖУРНАЛ    ~171,57

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Новиот Golf 8 без камуфлажа
Петте финалисти на Автомобил на Годината во Македонија за 2019 (Фото)
Првиот македонски електричен автомобил
Кој најмногу ги купува автомобилите на Tesla во Европа
Фантастична цена за првиот примерок од новата Toyota Supra (Фото)
SsangYong Rexton најдобар избор за парите според „4х4 Magazine“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.