МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Утре и задутре затворен патот Велес – Градско
Собраниската седница прекината, матичните комисии треба да ги разгледаат предлог-зако..
Заев: Начелно постои согласност за консензуален претседателски кандидат
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните заслужуваат претседател, кој ќе ја води државата кон нови побед..
Здравје
Со ѓумбир до мазна кожа без целулит

Со ѓумбир до мазна кожа без целулит

среда, 06 декември 2017, 15:28ч.   |   L.E.

Ѓумбирот е супер моќна намирница која треба да биде присутна во секоја кујна. Овој исклучително здрав корен, има големи придобивки за човечкото здравје.

 

Ѓумбирот наоѓа голема примена во борбата против туморот и канцерогените клетки, во отсранувањето на акни и митесери, а може да се користи и како препарат за убавина.

1. Се бори против целулитот

Втријувањето на мелен ѓумбир во пределот на бутините, придонесува за загревање на кожата, а со тоа и за правилна циркулација на крвта.

Овој третман превенира и дополнително создавање на нови ќелии целулит. Промешајте 1 лажица мелен ѓумбир заедно со вода и додадете 1 - 1/2 чаша сол. Оваа смеса втријувајте ја во пределот на бутовите и ослободете се од целулитот во рок од три недели.

2. Ги зајакнува ноктите и го поттикнува нивното растење

 

Растопете 1-2 лажици шеа путер, додадете 1-2 лажици масло од авокадо, есенцијално масло, 3-5 капки есенцијално масло и неколку капки есенцијално масло од лимон. Промешајте ги сите овие состојки заедно во мала тегличка и втријувајте ја смесата во ноктите. Доколку сте склони на алергии, сепак консултирајте со со лекар.

3. Помага во губење на тежината

Ѓумбирот содржи многу состојки кои ги согоруваат мастите. Го забрзуваат метаболизмот и го намалуваат апетитот. Додадете свеж ѓумбир во вашето прво и последно јадење и во секој пијалок кој ќе го консумирате. Доколку пиете чај од ѓумбир 30 минути пред секој оброк ќе јадете помалку храна, бидејќи ѓумбирот го намалува апетитот. Исто така, можете да пиете по една чаша кефир или јогурт со рендан свеж ѓумбир, цимет и прстофат мелен црвен пипер.

 

4. Афродизијак

Ѓумбирот ја стимулира циркулацијата и го зголемува нивото на хормоните. Па, се верува дека е добро средство за подобрување на сексуалниот живот.

© ЖУРНАЛ    ~216,72

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
10 продукти кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат согорувањето на калориите
За 48 часа елиминирајте ги сите токсини и масти од телото
Пушачи, исчистете ги белите дробови за 3. дена: Спречете рак, исфрлете маснотии и вишок вода од организмот!
Да се пие гaзирана вода или не?
Колку пати неделно смеете да јадете сувомеснати производи?
За секоја крвна група има соодветен чај кој и одговара
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.