МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање
Во „Монструм" било пукано со две пушки и пиштол
Крсто Мукоски пуштен да се брани од слобода
Обвинение против Миленко Неделковски за статусот на Фејсбук за жртвите од пожарот во ..
Економија
Транспортерите на руда за „Фени” бараат поскоро да се најде инвеститор

Транспортерите на руда за „Фени” бараат поскоро да се најде инвеститор

среда, 06 декември 2017, 15:20ч.   |   L.E.

Кавадарци, 6 декември - Што побрзо да се најде инвеститор за „Фени”, побара денеска Трајче Пејовски, претседател на Здружението на транспортери кои носеа руда за комбинатот кој сега е во стечај.

- Бараме да бидеме примени од банките, вицепремиерот Анѓушев или од стечајниот во „Фени”, чекаме повик денеска, чекаме што ќе кажат од банките, дали ќе влезе некој инвеститор или не за да размислиме што ќе правиме, информира Пејовски.

Нагласи дека не отстапуваат од барање пари по секоја цена, бидејќи, како што додаде, се наоѓале во најтешка ситуација. - На работниците двете плати ќе им ги пуштат, а ние од трети месец немаме земено пари. Имаме побарувања од четири милиони евра, веќе сме во пропаст, рече Пејовски.

Во зависност од тоа како ќе се одвиваат работите денеска, вечер ќе одлучуваат какви чекори ќе преземат.

© ЖУРНАЛ    ~125,43

НАЈЧИТАНИ ОД ЕКОНОМИЈА
Раст на БДП од 3,1 отсто во вториот квартал
СДСМ: Септемвриската пензија зголемена за 1,8 отсто
ФОРДОМАНИЈА завладеа и во Македонијa
Индустриското произвоство со раст од 5,1 процент во осумте месеци од годинава
ММФ предвидува раст на македонската економија од 1,6 отсто
Сугаревски: Градежните активности ќе бидат комплетно завршини до крајот на наредниот месец
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.