МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Владата има рок од 15 дена да ги достави амандманите до Собранието
Ципрас му честита на Заев за гласањето
Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање
Во „Монструм" било пукано со две пушки и пиштол
Економија
Британската команија Ендава планира да вработи уште 200 лица

Британската команија Ендава планира да вработи уште 200 лица

среда, 06 декември 2017, 13:42ч.   |   A.Z.

Британската ИТ компанија „Ендава“ ја одбележува тригодишнината од отворањето на нејзината канцеларија во Скопје во која во моментов работат 190 лица, а се планира до 2020 година нивниот број да достигне до 400.

- За три годинина направивме многу и изградивме силна компанија во Македонија во која има стручни лица кои имаат желба секојдневно да го надградуваат своето знаење. Се трудиме да бидеме успешни бидејќи нашиот успех носи успех и на нашите клиенти, рече Илија Господинов, управителот на „Ендава“ во Македонија на денешната прес-конференција.

Тој посочи дека канцеларијата во Скопје соработува со повеќе од 70 клиенти од целиот свет од кои најголемиот дел се од западна Европа и северна Америка.

Менаџерот на „Ендава“ во Македонија Реми Саву истакна дека искусни ИТ експерти и дипломирани студенти имаат можност за одлична кариера и постојан развој во компанијата во Скопје. Тој посочи дека компанијата нуди програми за пракса за ИТ кадри, за дипломирани студенти и за професионална преквалификација и има интерна платформа за обука и програма за кариерен план за секој од вработените. За отворање канцеларија во Македонија, како што кажа, се одлучиле бидејќи во има околу 5.000 инженери и секоја година се продуцираат по 500 нови.

„Ендава“ е привата ИТ компанија основана во 2000 година како европска инвестиција. Во неа работат повеќе од 4.000 лица на 14 локации во Европа и Америка. Продава ИТ решенија за клиенти во областа на финасии, осигурување, телекомуникации, медиуми, технологија и малопродажба. Во Македонија компанијата отвори канцеларија во 2014 година со 28 вработени, во 2015. нивниот број се зголеми на 111, а во 2016 година достигна до 150 

© ЖУРНАЛ    ~180,60

НАЈЧИТАНИ ОД ЕКОНОМИЈА
Раст на БДП од 3,1 отсто во вториот квартал
СДСМ: Септемвриската пензија зголемена за 1,8 отсто
ФОРДОМАНИЈА завладеа и во Македонијa
Индустриското произвоство со раст од 5,1 процент во осумте месеци од годинава
ММФ предвидува раст на македонската економија од 1,6 отсто
Сугаревски: Градежните активности ќе бидат комплетно завршини до крајот на наредниот месец
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.