МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Владата има рок од 15 дена да ги достави амандманите до Собранието
Ципрас му честита на Заев за гласањето
Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање
Во „Монструм" било пукано со две пушки и пиштол
Економија
Трговската размена до октомври 10,9 милијарди долари

Трговската размена до октомври 10,9 милијарди долари

среда, 06 декември 2017, 13:15ч.   |   L.E.

Скопје, 5 декември- Вкупно 10,9 милијарди долари изнесува трговската размена на Македонија во периодот јануари - октомври 2017 година, соопшти Државниот завод за статистика (ДЗС).

Извозот е 4,658 милијарди долари и бележи раст од 16,9 отсто, додека увозот достигнал 6,246 милијарди или 12,2 отсто повеќе.
Трговскиот дефици е 1,588 милијарди долари.

- Трговската размена покажува дека највеќе се извезуваат катализатори на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетови на проводници за палење, за возила, авиони или бродови, фероникел и облека. Во увозот најзастапени се платината и легурите на платина, необработени или во прав, нафтените масла и маслата добиени од битуменозни минерали (освен сурови), другите метали од платинската група и нивни легури, необработени или во облик на прав и електричната енергија, наведува ДЗС.

Во периодот јануари - октомври 2017 година, според вкупниот обем на размена, Македонија најмногу тргувала со Германија, Британија, Грција, Србија и Бугарија

© ЖУРНАЛ    ~117,39

НАЈЧИТАНИ ОД ЕКОНОМИЈА
Раст на БДП од 3,1 отсто во вториот квартал
СДСМ: Септемвриската пензија зголемена за 1,8 отсто
ФОРДОМАНИЈА завладеа и во Македонијa
Индустриското произвоство со раст од 5,1 процент во осумте месеци од годинава
ММФ предвидува раст на македонската економија од 1,6 отсто
Сугаревски: Градежните активности ќе бидат комплетно завршини до крајот на наредниот месец
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.