МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Шекеринска: Најголемиот успех со членството во НАТО е што првите ратификации дојдоа о..
Села ја откажа средбата со Заев
Кирацовски: Побарав таткото на мојата сопруга да се повлече од работното место
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостив..
Авто
Lamborghini го има најбрзиот SUV во светот (Фото)

Lamborghini го има најбрзиот SUV во светот (Фото)

вторник, 05 декември 2017, 12:47ч.   |   L.E.

„Lamborghini“ го претстави најбрзиот „SUV“ во светот – „Urus“. Возилото со четири тркала има мотор од 650 КС.

 

Димензиите на кросоверот се должина од 5112 mm, ширина од 2016 mm, височина од 1638 mm и растојание од 3003 mm. Тежината на машината е 2,2 тони, а волуменот на багажникот достигнува 616 литри. Кога ќе се отстранат задните седишта, слободниот простор се зголемува на 1596 литри. Како опција за „Urus“, ќе бидат достапни две одделни задни седишта.

 

Теренецот на „Lamborghini“ е изграден на модуларната платформа на концернот „Volkswagen“ – „MLB Evo“, која претходно беше користена за „Bentley Bentayga“ и „Audi Q7“. Телото е направено од алуминиум, а шасијата има задна осовина што занишува. Таа е пневматска со електромеханички стабилизатори за попречна стабилноста и активен заден диференцијал. Истиот систем за надоместување при наклон во свиоци, кој се напојува од 48 волти мрежа, се користи кај „Bentley Bentayga“, „Porsche Cayenne“ и „Audi Q7“.

 

Кросоверот е придвижуван од 4.0-литарски би-турбо V8 мотор со 650 КС и вртежен момент од 850 Nm при 2200 вртежи во минута. Менувачот е 8-степен ZF и се користи за прв пат во автомобил на „Lamborghini“.

 

Забрзувањето од 0 до 100 км/ч кај „Urus“ трае 3,6 секунди, а до 200 км/ч за 12,8 секунди. Максималната брзина е 305 км/ч, што го прави автомобилот најбрзо сериски кросовер на планетата.

 

За споредба, „Bentley Bentayga“ со истиот мотор, но со 600 КС. забрзува од 0 до 100 км/ч за 4,1 секунда и развива максимален брзина од 301 км/ч. Кај „Porsche Cayenne Turbo“ (550 КС) забрзувањето е 3,1 секунди, а брзината е 286 км/ч.

 

Теренецот располага со најголемите во светот карбон-керамички сопирачки 440 милиметри дискови на предната оска и 370 милиметри на задната. „Buggati Chiron“ има 420 мм дискови на предната страна.

 

Во опремата на моделот влегува аудио системот „Bang & Olufsen“ со моќност од 1700 вати, систем за кружен надзор, систем за предупредување при опасност од директен судир, електрично затворање на багажникот, како и безкабелен полнач за смартфон.

 

Производството на „Urus“ ќе започне во јануари, при што првите автомобили ќе бидат испорачани до крајот на кварталот. Цените на моделот започнуваат од 218.000 евра.

© ЖУРНАЛ    ~153,51

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Новиот Golf 8 без камуфлажа
Петте финалисти на Автомобил на Годината во Македонија за 2019 (Фото)
Кој најмногу ги купува автомобилите на Tesla во Европа
Првиот македонски електричен автомобил
Фантастична цена за првиот примерок од новата Toyota Supra (Фото)
Новата S- Класа со огромен екран на централната табла во стил на Tesla
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.