МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Груби до пратениците: Не се кријте зад народот и не мислите на следните избори
Кувелис: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент
Костадинов: Со иницијатива до Уставен, бранителите на Груевски сакаат да го спасат од..
Томе Аџиев на распит во СЈО за случајот „Моќник“
Занимиливости
Велшанец од невнимение загуби 85 милиони евра

Велшанец од невнимение загуби 85 милиони евра

вторник, 05 декември 2017, 12:41ч.   |   L.E.

Велшанецот Џејмс Хауелс пред четири години по грешка фрлил стар хард диск, што сега го чини загуба на 85 милиони евра.

Имено, во 2009 година Хаулес почнал да „печали“ биткоини, при што за кусо време веќе поседубал 7.500 од овие криптовалути, кои ги зачувал во посебен фајл.
Неколку години подоцна тој го расклопил својот лап топ и го продал на делови, задржувајќи го само хард дискот, кој го оставил на „сигурно место“.

Сепак, при едно „големо расчистување“ на домот на Хауелс во 2013 година, хард дискот завршил во контерјнерот за отпад, со што во неповрат отишле и неговите заштедени биткоини.

Доколку сега имаше можност да ги продаде тие 7.500 биткоини, Хаулес ќе заработеше околу 85 милиони евра.

- Несреќи се случуваат. Едноставно продолжуваш да живееш со тоа. Од секогаш занев дека биткоинот ќе достигне вака високо вредност, изјави Хаулес за магазинот „Метро“.

© ЖУРНАЛ    ~123,41

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Викендичка под земја полна со вино
Швеѓанка јаде 15 тегли Нутела месечно за да постигне светски рекорд
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.