МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Груби до пратениците: Не се кријте зад народот и не мислите на следните избори
Кувелис: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент
Костадинов: Со иницијатива до Уставен, бранителите на Груевски сакаат да го спасат од..
Томе Аџиев на распит во СЈО за случајот „Моќник“
Технологија
„Хонор 6А Про“ – смартфон за европските „милениумци“

„Хонор 6А Про“ – смартфон за европските „милениумци“

вторник, 05 декември 2017, 12:34ч.   |   L.E.

Кинескиот производител „Хонор“, кој е подружница на „Хуавеи“, го претстави својот нов „нискобуџетен” смартфон за европскиот пазар, наменет за т.н. „милениумци“, односно лица родени кон крајот на 20-от век. Моделот е наречен „Хонор 6А Про“.

Уредот е доста сличен на „Хонор 6А“, кој излезе во мај во Кина. Единствената разлика е скенерот за отпечатоци од прсти.

„Хонор 6А Про“ има метална надворешност, што може да биде во златна, сребрна и сива боја. Екранот е голем пет инчи, а резолуцијата е 720 пиксели. Содржи и оперативен систем Андроид 7.0, процесор Kвалком Снепдрагон 430, 3 гигабајти РАМ, 32 гигабајти внатрешна меморија и батерија со капацитет од 3.020 милиампер часови.

Телефонот има предна камера од пет мегапиксели и задна од 13 мегапиксели.

Цената се уште не е соопштена, а на почетокот ќе може да се купи само во Италија

© ЖУРНАЛ    ~99,33

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.