МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Груби до пратениците: Не се кријте зад народот и не мислите на следните избори
Кувелис: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент
Костадинов: Со иницијатива до Уставен, бранителите на Груевски сакаат да го спасат од..
Томе Аџиев на распит во СЈО за случајот „Моќник“
Регион
Србија и Република Српска ќе го тужат НАТО за бомбардирањето со осиромашен ураниум

Србија и Република Српска ќе го тужат НАТО за бомбардирањето со осиромашен ураниум

понеделник, 18 декември 2017, 16:21ч.   |   Z.H.

 Република Српска ќе се приклучи на тужбата против членките на НАТО за предизвикување хуманитарна и еколошка катастрофа во текот на бомбардирањето со осиромашен ураниум.

 
Ова го пишува бањалучкиот весник „Глас Српске“ кој наведува дека иста тужба подготвува и Србија.
 
Тужбата ќе биде базирана на шест правосилни пресуди на италијанските судови кои потврдиле постоење поврзаност помеѓу појавата на канцерогени состојби и присуството на италијанските војници во Бих и на Косово, места каде НАТО бомбардирал со осиромашен ураниум.
 
Од Академијата на науките и уметностите на Република Српска за весникот изјавија дека по правен пат ќе се бара надомест за нанесената штета.
 
-До сега беше негирано штетното влијание на осиромашениот ураниум, но веќе постојат докази за сосема спротивното и тоа е јака основа за покренување тужба. Имаме многу докази и податоци за причините кои доведоа до зголемена појава на канцерогени заболувања, изјавија од Академијата.
 
Од Академијата наведуваат дека на нивниот адвокатски тим досега им се јавиле над илјада граѓани кои заболеле од канцер и дека ќе се формира меѓународна комисија со адвокати од земји од Западна Европа, Русија, Кина и Италија кои ќе ја пишуваат тужбата.
 
Пред извесно време српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија нема намера да влегува ниту да станува членка на НАТО.

© ЖУРНАЛ    ~81,27

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Уште еден чин во циничната игра за Косово
Србите бараат Европа да го вклучи алармот за она што е најавено за Нова година
Косовска делегација непоканета влета во ОН, а Тачи дури и се сретна со Трамп
Вучиќ за Ројтерс: Ако потпишеме договор со Приштина, ќе мора да добиеме гаранции за влез во ЕУ во 2025
ЉУБОВНА ДРАМА: Скокнал од 13 кат по караница со девојката
СКАПО ПЛАТИЈА ЗА ШЕГА НА ПЛАЖА: Завршија во затворска ќелија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.