МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Бошњаковски: Алатката за отчетност на министрите ќе биде ажурирана
Поднесено обвинение за обид за убиство во Батинци
ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Талат Џафери и директорот на Службен весни..
Поништен огласот за именување членови на Антикорупциска, новиот состав според новиот ..
Свет
Зариф: Прес-конференцијата на Хејли беше шоу

Зариф: Прес-конференцијата на Хејли беше шоу

петок, 15 декември 2017, 16:30ч.   |   Z.H.

 Шефот на иранската дипломатија Мохамад Џафар Зариф вчерашната прес-конференција на постојаната претставничка на САД во ОН, Ники Хејли ја оцени како претстава.

 
– Кога бев во ОН, бев сведок на такво шоу и знам што следи потоа, напиша Зариф на Твитер.
 
Тој алудира на изјавата од 2003 година на тогашниот американски државен секртетар Колин Пауел, кој тврдеше дека САД имаат докази дека Ирак поседува биолошко оружје. Колин тогаш покажуваше епрувети со спори на сибирски чир.
Хејли прес-конференцијата вчера ја одржа пред остаток од проектилот што јеменска шиитска вооружена група го истрела кон аеродромот во саудискиот главен град Ријад, и рече дека вмешаноста на Иран во инцидентот е несомнена.

© ЖУРНАЛ    ~105,35

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Филмски грабеж во Италија, од блиндирано возило украдени 2,3 милиони евра
Маж со автомобил удри во пешаци и си го уби својот 2-годишен син
Кина ќе се соочи со незапирлив пад на населението
САД го спуштија статусот на ЕУ
Ел Чапо му дал 100 милиони долари на претседателот на Мексико
Лондонските аеродроми нарачаа воена опрема против дронови
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.