Журнал - Новинска агенција

Zurnal.mk

ЕУ: Продолжени економски санкции за Русија

Таравари: Нападот на наставниците во гостиварската гимназија досега невиден настан
Османи: Имплементацијата на планот 3-6-9 ги надмина и најоптимистичките прогнози, оче..
Нови рочишта за „Т.Н.Т“, „Транспортер“ и „Тендери“
Коѕијас - Димитров: Уште неколку спорни, но најтешки точки

Свет

ЕУ: Продолжени економски санкции за Русија
euznaminjabrisel_5.jpg

 ЕУ ги продолжи економските санкции за Русија за уште шест месеци поради анектирањето на Крим кое, според челниците на блокот, го загрозува територијалниот интегритет, суверенитет и независноста на Украина.

 
Доналд Туск, претседателот на Европскиот Совет на Твитер напиша дека одлуката била донесена на самитот во Брисел. Индивидуалните санкции кон руските и украинските граѓани беа воведени во 2014 година.
 
Со нив се предвидува замрзнување на имот и забрана за влез на територијата на ЕУ. Русија постојано повторува дека нема продуктивност во преговори кои подразбираат казнени мерки.
 15.12.2017, 14:12  | Z.H. | 39

 

© ZURNAL.mk

 Свет 

НОВИНСКА АГЕНЦИЈА "ЖУРНАЛ"

Димитрие Чуповски 4/2-11
Скопје, Република Македонија
Телефон: 02 3217 815
Е-пошта: info @ zurnal.mk

257
© 2018 Журнал - Новинска агенција. Сите права се заштитени.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ. Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.