МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Бошњаковски: Алатката за отчетност на министрите ќе биде ажурирана
Поднесено обвинение за обид за убиство во Батинци
ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Талат Џафери и директорот на Службен весни..
Поништен огласот за именување членови на Антикорупциска, новиот состав според новиот ..
Свет
Руските ФСБ уапсија членови на ИД кои планирале напади во Русија

Руските ФСБ уапсија членови на ИД кои планирале напади во Русија

петок, 15 декември 2017, 13:51ч.   |   Z.H.

 Руските федерални безбедносни служби (ФСБ) уапсиле седум лица осомничени дека се членови на терористичката организација Исламска држава, објави „Раша тудеј“. Според службите, за утре била планирана серија бомбашки напади.

 
Според планот, нападите требало да вклучат и бомбаш самоубиец кој ќе се разнесе во религиски објект и убиство на цивили со импровизирани експлозивни направи на места каде има групни собири, се наведува во соопштението на ФСБ.
 
Во операцијата на апсење на терористите биле запленети големи количини експлозивни материјали, автоматски оружја, муниција и екстремистичка литература.
 
Безбедносните служби тврдат дека мобилната мрежа ги координирала своите планови со организаторите на операцијата, преку каналот за разговор – Телеграм.

© ЖУРНАЛ    ~66,22

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Филмски грабеж во Италија, од блиндирано возило украдени 2,3 милиони евра
Маж со автомобил удри во пешаци и си го уби својот 2-годишен син
Кина ќе се соочи со незапирлив пад на населението
САД го спуштија статусот на ЕУ
Ел Чапо му дал 100 милиони долари на претседателот на Мексико
Лондонските аеродроми нарачаа воена опрема против дронови
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.