МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
СДСМ: Ниту една постапка на Мицкоски нема да го запре напредокот на Македонија
Заев: Голема поддршка е што Словенија е точка за контакт со НАТО
Ерјавец: Словенија ја разбира жртвата што ја прави Македонија и дава безрезервна подд..
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Култура
Награда за животно дело за Зафрановиќ на фестивалот за монтажери „Синематик“

Награда за животно дело за Зафрановиќ на фестивалот за монтажери „Синематик“

петок, 15 декември 2017, 13:18ч.   |   L.E.

Скопје, 15 декември- Во Кинотеката на Македонија вечер од 20 часот во рамки на вториот Меѓународен фестивал на филмска монтажа „Синематик“ ќе му биде врачена наградата за животно дело на годинашниот лауреат - познатиот екс-ју монтажер Андрија Зафрановиќ.

Зафрановиќ во 11 часот ќе одржи мастер-клас на Факултетот за драмски уметности во Скопје, а во негова чест на фестивалот „Синематик“ се прикажува филмот „Уставот на Република Хрватска“ во режија на Рајко Грлиќ,

Наградата ја доделуваат Асоцијацијата на филмски професионалци на Македонија и Филмскиот фестивал „Синематик“ посветен на монтажерите.

Зафрановиќ е познат по монтажата на „Татко на службен пат“ и „Дом за бесење“ на Емир Кустурица, „Балкански шпион“, а во последно време работеше на три македонски филма - „Деца на сонцето“ од Антонио Митриќески, „Медена ноќ“ на Иво Трајков и „Златна петорка“ на Горан Тренчовски, како и на малцинската македонска копродукција „Устав на Република Хрватска“.

Андрија Зафрановиќ (1949) дипломирал на катедрата за филмска и ТВ монтажа на ФАМУ во Прага. Со години беше редовен професор и шеф на катедра на Факултетот за драмски уметности во Белград, а од 2009 година е редовен професор на ФАМУ во Прага. Има освоено три награди „Златна арена“ за монтажа на филмскиот фестивал во Пула за филмовите: „Кралски воз“ (1981), „Балкански шпион“ (1984), „Вечерни ѕвона“ (1986)

© ЖУРНАЛ    ~183,61

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
За прв пат македонски филм во главната програма на Берлинскиот фестивал
Овации за Симон Трпчески во Њујорк (Видео)
„Роденден на уметноста“ во МКЦ
Хрватски детски филмски евергрини од денеска Во Кинотеката
Превод на поетска книга од Ненад Шапоња „Постои ли допир на твојата душа“
„Тоска“ од Пучини во МОБ
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.