МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање
Во „Монструм" било пукано со две пушки и пиштол
Крсто Мукоски пуштен да се брани од слобода
Обвинение против Миленко Неделковски за статусот на Фејсбук за жртвите од пожарот во ..
Македонија
УНДП: Затоплувањето на домаќинствата, индустриските капацитети и сообраќајот најголеми причинители за загаденост

УНДП: Затоплувањето на домаќинствата, индустриските капацитети и сообраќајот најголеми причинители за загаденост

петок, 15 декември 2017, 12:49ч.   |   A.Z.

Скопје се искачи на првото место на скалата на најзагадени градови во светот.

Во скалата на најголемите причинители на загадувањето во Скопје, студијата на УНДП ги вбројува: затоплувањето на домаќинствата, индустриските капацитети и сообраќајот

Некои од мерките кои се преземени се забраната на сообраќај за Водно, дуплирање на бројот на корисници на пелети, акцијата за чистење на градот, засадени 640 повеќегодишни дрва во Лисиче, отворање на кол центар за пријавување палење на оган на отворено, инспекција и парична казна за Дрисла, како и забрана за работа на акцелераторот во деновите на висока загаденост на воздухот.

Дел од еколошките организации, пак, мерките ги оквалификуваа како смешни и несериозни. Потребни се мерки кои нема да бидат популарни, но време е таквите мерки да се имплементираат. Истите на подолг рок истите ќе дадат добри резултати, а граѓаните ќе дишат почист воздух. , вели .

-Потребни се почести контроли на инспекторатот за животна средина и на комуналните инспектори, да видиме казнување на индустриски капацитети коишто ќе бидат фатени дека не ги почитуваат дозволите коишто ги имаат добиено... И конечно да видиме волја дека имаме желба да го решаваме загадувањето и да примениме мерки од коишто нема да бидат среќни и задоволни сите, вели Елена Николоска од невладината Еко-свест.
 

© ЖУРНАЛ    ~84,28

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Весна Пешиќ: Не гледам зошто ви пречи да се викате Северна Македонија!
Јорданов: Ми извадија список дека должам 30 милиони евра
Денко Малески: Кој ни гарантира дека ке останеме Македонци во Северна Македонија?
Лицитација со вмровските пратеници
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
ВМРО-ДПМНЕ го разреши реформаторот Петар Богојески од функцијата заменик генерален секретар
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.