МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Авто
Новиот Audi A6 ќе добие автопилот

Новиот Audi A6 ќе добие автопилот

петок, 15 декември 2017, 12:32ч.   |   L.E.

Audi ќе ја опреми новата генерација А6 со систем за автономно движење. Составот ќе може да го преземе управувањето при брзина до 60 km/h на патишта кои се обезбедени со огради

Функцијата се активира со притискање на копче Al на централната конзола.

Кога системот не ќе може повеќе да управува со автомобилот, поради одредени настанати ситуации, ќе го извести возачот и ќе се изгасне. Аналогна технологија за првпат беше прикажана кај новото Audi A8, претставено во септември оваа година на автосалонот во Франкфурт. На интернет просторот се најдоа фотографии на тест прототипот на A6, од кои се гледа дека тој личи на новото Audi A4. За надворешноста на моделот се погрижи главниот дизајнер на брендот Марк Лихте, кој ја презеде оваа функција во Инголштат во 2014 година.

Според информациите, Audi A6 ќе се појави и со верзиите Avant и Allroad. Моторите ќе бидат 4 и 6-цилиндерски бензински и дизел. Ќе се нуди и хибридна модификација, а е сосема можно да излезе и целосно електрична верзија. Благодарение на употребата на нова платформа, моделот ќе биде околу 100 килограми полесен од својот претходник. Премиерата на новото Audi A6 е предвидена за првата половина на 2018 година, а негови главни ривали остануваат BMW 5 и Mercedes E- Class. 

© ЖУРНАЛ    ~383,129

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
Skoda почна да работи на новата генерација на Octavia
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
Најагресивниот Lamborghini Urus досега
СУВ возила со најголема потрошувачка (Фото)
Почнува продажбата на најевтиниот автомобил на Eлон Маск
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.