МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Шекеринска: Најголемиот успех со членството во НАТО е што првите ратификации дојдоа о..
Села ја откажа средбата со Заев
Кирацовски: Побарав таткото на мојата сопруга да се повлече од работното место
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостив..
Здравје
Изгубете килограми: Додајте ги овие зачини во чај или кафе

Изгубете килограми: Додајте ги овие зачини во чај или кафе

петок, 15 декември 2017, 12:23ч.   |   L.E.

Зачините кои се вообичаени имаат чудесни својства и помагаат да се активираат процесите за варење. За тоа да го направите, само додајте ги во омилениот пијалак.

Додајте ги овие три зачини во чај или кафе и не само што ќе се згреете, туку и ќе изгубите килограми.

Цимет

Научниците од Универзитетот во Мичиген дошле до заклучок дека циметот помага во губењето тежина, благодарение на есенцијалното масло цинамалдехид кое се наоѓа во овој зачин. Го забрзува метаболизмот и поттикнува согорување вишок масти.

Ѓумбир

Докажано е дека ѓумбирот го намалува апетитот, ги подобрува метаболичките процеси, а исто така промовира отстранување токсини. Овој зачин можете да го додадете во зелен чај.

Каранфилче

Каранфилчето се смета за извор на витамини: содржи А, Ц, Е, К, Б, а покрај нив и мноштво микроелементи вклучувајќи и селен кој го успорува процесот на стареење. Овој зачин не само што го подобрува процесот на варење, туку исто така придонесува во борбата против зимската депресија.

© ЖУРНАЛ    ~443,155

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
10 продукти кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат согорувањето на калориите
За 48 часа елиминирајте ги сите токсини и масти од телото
Да се пие гaзирана вода или не?
Пушачи, исчистете ги белите дробови за 3. дена: Спречете рак, исфрлете маснотии и вишок вода од организмот!
Колку пати неделно смеете да јадете сувомеснати производи?
За секоја крвна група има соодветен чај кој и одговара
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.