МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Груби до пратениците: Не се кријте зад народот и не мислите на следните избори
Кувелис: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент
Костадинов: Со иницијатива до Уставен, бранителите на Груевски сакаат да го спасат од..
Томе Аџиев на распит во СЈО за случајот „Моќник“
Спорт
Руни е „најубиствениот“ напаѓач во Европа

Руни е „најубиствениот“ напаѓач во Европа

петок, 15 декември 2017, 11:12ч.   |   Z.H.

 Иако многумина сметаа дека најдобрите денови се веќе зад Руни, искусниот напаѓач не се предава и игра во одлична форма по враќањето во Евертон.

Најдобриот стрелец на Манчестер Јунајтед на „Гудисон Парк“ покажува дека во неговите нозе има уште сила за голови. Тој игра во одлична форма, а кога е во прашање англиската Премиер лига, само Хари Кејн, Серхио Агуеро и Мохамед Салах се поефикасни од него во досегашниот тек од сезоната.
Сепак, Руни може да се пофали дека е „најубиствениот“ напаѓач во Топ 5-те најсилни европски фудбалски првенства кога е во прашање односот „шут-гол“.
Напаѓачот на Евертон има процент на успешност од 37,5% со што е најдобар во петте најдобри европски фудбалски првенства. Тоа значи дека Вејн Руни своите девет премиерлигашки погодоци ги има постигнато од само 24 удари кон голот. На листата Руни оваа сезона зад себе ги остави фантастичните Радамел Фалкао од Монако, Санабрија од Бетис, Мауро Икарди од Интер и Единсон Кавани од ПСЖ кои се меѓу топ 5-те „најубиствени“ напаѓачи во Европа.

© ЖУРНАЛ    ~78,26

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Објавени детали за „местенката“ ПСЖ – Звезда: На УЕФА посебно и е сомнителен еден играч!
Еуфорија кај навивачите: Зидан најави дека наскоро почнува нова работа!?
Англичаните веќе открија колкава пауза го чека Роналдо
Де Лурентис: Од песните на навивачите на Црвена ѕвезда, нашите фудбалери заспаа како бебиња
Савичевиќ: На „Маракана“ се случувале чуда, на Наполи нема да му биде лесно!
УЕФА подготвува нова казна за Црвена звезда
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.