МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја на Северна Македонија покажана со Догов..
Анализа: Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски д..
Со Преспанскиот до НАТО, со Северна до нови поделби
Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено д..
Авто
Mission E основа за повеќе модели

Mission E основа за повеќе модели

четврток, 14 декември 2017, 12:38ч.   |   L.E.

 Развојот на стратегијата на Porsche за лансирање на електрични модели ќе се базира сериозно врз нивниот прв концепт Mission E

Компанијата размислува сериозно за надградба на различни модели, во кои во основа ќе биде електричниот седан. Врз Mission E свој модел развива и Bentley.
-Веќе размислуваме за различни „деривати“ врз Mission E, објасни Албрехт Рајмолд, член на бордот на директори на Porsche и одговорен за производството и логистиката.
– Исто така планираме повеќе електрични возила и истражуваме за нивниот потенцијал во различни сегменти на пазарот. Во моментов работиме заедно со Audi на создавање на заедничка архитектура на електрични возила што ќе се користи на подолг рок.


Mission E ќе биде модел со кој Porsche планира сериозно да влезе на пазарот на електрични автомобили. Компанијата најавува дека седанот ќе може да помине 500 km на едно полнење и да забрзува од 0 до 100 km/h за 3,5 секунди. Се претпоставува дека на пазарот во САД цената на моделот ќе започне од 85.000 долари. Се претпоставува дека вториот електричен модел на Porsche ќе биде компактен кросовер базиран на популарниот Macan.

© ЖУРНАЛ    ~177,59

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Конечно седан во понудата – Citroen ќе го претстави во 2021
Најлуксузните BMW модели пристигнаа во Македонија!
BMW сподели информации за Series 8 Gran Coupe
Citroen ја продолжува традицијата на своите големи лимузини 2021
Audi со нов прототип на водородни горивни ќелии
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.