МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Занимиливости
Порше започна со производство на мед

Порше започна со производство на мед

четврток, 14 декември 2017, 12:36ч.   |   L.E.

Компанијата Порше е позната по тоа што прави квалитетни спортски и луксузни автомобили. Овојпат, германската компанија изненади со нешто поинакво.

Имено, како дел од својата програма за одржлив развој, Порше го претстави својот нов - мед.

Над 25 пчелни колонии се веќе сместени близу фабриката на компанијата во Лајпциг, источна Германија. Иако кошниците се поставени во мај годинава, досега има 1,5 милиони пчели, коишто веќе произвеле околу 400 килограми мед.

Медот се продава под брендот „Турбиншен“.

Пчелите се само еден во низата еколошки проекти, кои ги спроведува автомобилскиот бренд. Во 2002., тие направија фарма со понија и бикови, каде што сега живеат и елени, птици и зајаци. Порше се одлучи за поддршка на пчеларството, оти паразитите, пестицидите и намалувањето на пчеличниот биотоп, придонесе за драстичен пад на бројот на пчели во Германија.

Порше натаму, веќе за нареднава година планира и да ги прошири своите колонии пчели

© ЖУРНАЛ    ~137,47

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.