МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
СДСМ: Ниту една постапка на Мицкоски нема да го запре напредокот на Македонија
Заев: Голема поддршка е што Словенија е точка за контакт со НАТО
Ерјавец: Словенија ја разбира жртвата што ја прави Македонија и дава безрезервна подд..
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Технологија
Започна работилницата PeaceTech Exchange: Macedonia

Започна работилницата PeaceTech Exchange: Macedonia

среда, 13 декември 2017, 15:32ч.   |   L.E.

Денес во Скопје започна тридневната работилницаPeaceTech Exchange: Macedonia на која присуствуваат над 30 организации од граѓанското општество од целата земја и 12 експерти на информатичката технологија од регионот и од САД.Оваа работилница е организирана од Здружението за унапредување на демократијата – Democracy Lab,PeaceTech Lab од Вашингтон и со поддршка на Амбасадата на Соодинетите Американски Држави во Скопје.

За време на работилницата, учесниците ќе имаат можност од ИТ експерти директно да се запознаат со различни дигитални алатки и платформи за да ја одржат владата транспарентнаи отчетна и да го промовира учеството на граѓаните во општествено-политичкиот живот на земјата.

На крајот од работилницата ќе бидат избрани три најдобри идеи кои ќе бидат финансирани за реализација и ќе им биде понудена техничка и технолошка поддршка за реализација на истата.

По PeaceTech Exchange ќе следи уште една еднодневна работилница во која шест македонски централни институции ќе имаат можност да дискутираат со ИТ експерти и да се запознаат со предностите кои ѓи носи отвореното, транспарентното и одговорнотовладеење и модули на нејзината примена преку технологијата. 

© ЖУРНАЛ    ~144,48

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Apple заменил 11 милиони дефектни батерии за iPhone во 2018 година
Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш
Huawei го воведува новиот ARM процесор со ултра-високи перформанси
Apple: Нови детали за 2019 iPhone смартфоните!
Лансиран првиот смартфон со флексибилен екран (Видео)
Samsung им го покажа „превиткувачкиот“ Galaxy на мал број на клиенти на CES 2019?
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.