МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
СДСМ: Ниту една постапка на Мицкоски нема да го запре напредокот на Македонија
Заев: Голема поддршка е што Словенија е точка за контакт со НАТО
Ерјавец: Словенија ја разбира жртвата што ја прави Македонија и дава безрезервна подд..
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Технологија
Компанијата Apple следната година ќе претстави три нови iPhone уреди

Компанијата Apple следната година ќе претстави три нови iPhone уреди

вторник, 12 декември 2017, 12:23ч.   |   L.E.

Како што предвидуваат аналитичарите, компанијата Apple наредната година ќе претстави три нови iPhone телефони.

 

Apple наводно следната година ќе претстави два нови iPhone смартфони со OLED екрани, односно со LCD екран. iPhone X, кој се најде во продажба овој месец, е првиот iPhone кој користи OLED технологија.

Оваа технологија овозможува побогати бои и помала потрошувачка на енергија.

Еден од новите смартфони би требало да има 5.8 инчен OLED екран, кој го поседува и актуелниот iPhone X, но другиот ќе биде со поголем 6.5 инчен екран.

Apple моментално ги продава Plus моделите на iPhone 8 со слични компоненти во однос на стандардните, но со поголеми екрани.

Уредите кои треба да пристигнат се очекува да бидат слични на актуелниот iPhone X.

Системот за препознавање на лица ќе биде сличен како и овогодинешниот дизајн, а Apple би можел да понуди и модел со 512 ГБ интерна меморија.

Аналитичарите веруваат дека задната камера на следните iPhone смартфони нема да има 3Д способности.

Третиот смартфон ќе има исти edge to edge дизајн како и Iphone X, но ќе добие поевтин LCD екран.

Поевтиниот iPhone ќе го користи системот на Apple за препознавање на лица, односно своето место ќе го пронајде во „средниот сегмент“, што значи дека ќе чини меѓу 650 и 900 долари.

© ЖУРНАЛ    ~168,56

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Apple заменил 11 милиони дефектни батерии за iPhone во 2018 година
Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш
Huawei го воведува новиот ARM процесор со ултра-високи перформанси
Apple: Нови детали за 2019 iPhone смартфоните!
Лансиран првиот смартфон со флексибилен екран (Видео)
Samsung им го покажа „превиткувачкиот“ Galaxy на мал број на клиенти на CES 2019?
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.