МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
СДСМ: Ниту една постапка на Мицкоски нема да го запре напредокот на Македонија
Заев: Голема поддршка е што Словенија е точка за контакт со НАТО
Ерјавец: Словенија ја разбира жртвата што ја прави Македонија и дава безрезервна подд..
Сослушано обезбедувањето, блиски роднини на Груевски нема да сведочат
Технологија
„Фејсбук“ отстрани добро позната функција

„Фејсбук“ отстрани добро позната функција

вторник, 12 декември 2017, 12:21ч.   |   L.E.

 Без разлика дали сакаме или не, „Фејсбук“ се менува од ден на ден.

Неодамна социјалната мрежа го отстрани „Тикер“, полето од десната страна на вашиот „Њуз фид“ во кое пишуваше што вашите пријатели лајкнуваат, коментираат и така натаму. Отстранувањето на оваа функција пристигна по неколку недели откако корисниците забележале дека повеќе ја нема рамката. Како што стојат работите, минатата недела на официјалниот состанок на техничката поддршка на „Фејсбук“ некој потенцирал дека ја нема оваа рамка, на што претставник на „Фејсбук“ изјавил дека оваа функција повеќе не постои.

Зошто „Фејсбук“ го прави ова?

Во принцип, „Фејсбук“ е познат по тоа што систематски ги елиминира несаканите и непопуларните функции. Ова го прави бидејќи функциите на корисниците едноставно не им се од корист или ако сакаат да истакнат некои што за „Фејсбук“ се доста поважни. „Тикер“ првпат бил претставен во 2011 година заедно со воведувањето на алгоритамскиот „Њуз Фид“. Наместо да ги прикажува најновите објави на вашите пријатели, алгоритмот одбираше работи за кои можеби сте заинтересирани, како и оние што во моментот се доста популарни. Работата на „Тикер“ беше да го подобри тоа искуство овозможувајќи ви краток преглед на најновите објави.

Како и сè друго на интернет, така и „Тикер“ бил злоупотребуван - корисниците го нарекувале „ѕидот за шпионирање“ затоа што на корисникот му давал можност директно да ги набљудува пријателите и нивните активности на „Фејсбук“./Fakulteti.mk

© ЖУРНАЛ    ~144,48

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Apple заменил 11 милиони дефектни батерии за iPhone во 2018 година
Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш
Huawei го воведува новиот ARM процесор со ултра-високи перформанси
Samsung им го покажа „превиткувачкиот“ Galaxy на мал број на клиенти на CES 2019?
Apple: Нови детали за 2019 iPhone смартфоните!
Лансиран првиот смартфон со флексибилен екран (Видео)
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.