МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја на Северна Македонија покажана со Догов..
Анализа: Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски д..
Со Преспанскиот до НАТО, со Северна до нови поделби
Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено д..
Авто
Skoda која беше пандан на Porsche 550 Spyder (Видео)

Skoda која беше пандан на Porsche 550 Spyder (Видео)

вторник, 12 декември 2017, 12:16ч.   |   L.E.

Во периодот додека во Porsche работеа на развивањето на 550 Spyder, во Skoda успеаја да го направат моделот 1100 OHC кој со силата и со перформансите може да се носи со најдобрите тркачки автомобили.

Skoda 100 OHC веќе го прослави својот 60. роденден. Беше по многу нешта единствена, а беше направена за тркање, а наместо конкурентите на патеката беше запрена од страна на политичката ситуација во земјата која ја лимитираше можноста за настап на возачите на Skoda на големите трки. Skoda 1100 OHC во свое време беше последниот збор на технологијата и сосема достојна конкуренција дури и за Porsche 550 Spyder.

 

Имаше само 500 килограми, па тоа беше една од главните карактеристики. Ја придвижуваше мотор со четири цилинтри и обем од 1 литар. Развиваше 92 коњски сили и можеше да достигне 8500 вртежи. Автомобилот успеваше да достигне најголема брзина од 190 до 200 километри на час, а тоа зависеше од преносот во менувачот.

На првата трка за ГН на Млада Болеслав, возачот Мирослав Фусек ја оствари првата од бројните победи на овој автомобил.

© ЖУРНАЛ    ~156,52

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Конечно седан во понудата – Citroen ќе го претстави во 2021
Најлуксузните BMW модели пристигнаа во Македонија!
BMW сподели информации за Series 8 Gran Coupe
Citroen ја продолжува традицијата на своите големи лимузини 2021
Audi со нов прототип на водородни горивни ќелии
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.