МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Авто
Лос Анџелес 2017: Запознајте го најмоќниот караван во светот

Лос Анџелес 2017: Запознајте го најмоќниот караван во светот

петок, 01 декември 2017, 12:45ч.   |   L.E.

Премиерата на новиот караван на Porsche се одржува во Лос Анџелес, каде што Германците објавија дека со негово лансирање создаден е всушност најмоќниот караван во светот

Спортскиот караван на Porsche, познат како Panamera Sport Turismo, е многу динамичен, но тоа не беше најмоќниот и најбрз стандарден караван. Тurbo S E-Hybrid Super Hybrid, направен на иста основа, може да се пофали со одлична динамика, a исто така и подобrи возни својства. Сега Porsche направи еден вид на симбиоза на двете модификации опишани погоре, а резултатот е зачудувачки – Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo.

Во автомобилот има четири-литарски V8 бензински мотор кој е опремен со два турбополначи. Нему му помага електромотор со моќност од 100 киловати (136 КС). Само бензинската единица има 550 коњи, а целиот погон располага со 680 КС. Максималниот вртежен момент е 850 Nm. Импресивните бројки ги исфрлија директните конкуренти. Да потсетиме дека универзалната Audi RS 6 Avant Performance има 605 КС, а Mercedes-AMG E 63 S 4Matic е со 612 КС. Panamera Turbo S забрзува од 0 до 100 km/h за 3,4 секунди, а максималната брзина е 310 km/h.

© ЖУРНАЛ    ~160,54

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Новиот Golf 8 без камуфлажа
Петте финалисти на Автомобил на Годината во Македонија за 2019 (Фото)
Првиот македонски електричен автомобил
Кој најмногу ги купува автомобилите на Tesla во Европа
Фантастична цена за првиот примерок од новата Toyota Supra (Фото)
SsangYong Rexton најдобар избор за парите според „4х4 Magazine“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.