МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Владата има рок од 15 дена да ги достави амандманите до Собранието
Ципрас му честита на Заев за гласањето
Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање
Во „Монструм" било пукано со две пушки и пиштол
Занимиливости
Село во Германија продадено за 140.000 евра

Село во Германија продадено за 140.000 евра

понеделник, 11 декември 2017, 11:12ч.   |   L.E.

Селото Алвине во германската сојузна покраина Бранденбирг е продадено на аукција во Берлин за сума од 140.000 евра.

Според весникот „Билд“, нов сопственик на селото е анонимен купувач, кој за време на наддавањето по телефонски пат единствен дал понуда за купување на Алвине.

Селото, кое има 15 жители, зафаќа површина од 16.000 метри кавдратни, на кои се простираат девет станбени и поголем број помошни објекти.
Алвине е во состав на општината Ибегау-Варенбрук и се наоѓа на околу 100 километри јужно од Берлин.

Селото нема продавница, а единствената автобиска линија во неговото опкружување само минува крај местото, но нема постојка.

Алвине во времето на поранешна Демократска Република Германија било дел од комплекс на фабрика за брикети, која е затворена на почетокот на 90-те години на минатиот век.

Во 2001 година селото го купиле двајца браќа. но во меѓу време едниот од нив починал, па другиот решил да го продаде.

© ЖУРНАЛ    ~113,39

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Викендичка под земја полна со вино
Швеѓанка јаде 15 тегли Нутела месечно за да постигне светски рекорд
Шише вино продадено за рекордни 558.000 долари на аукција во Њујорк
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.