МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Владата има рок од 15 дена да ги достави амандманите до Собранието
Ципрас му честита на Заев за гласањето
Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање
Во „Монструм" било пукано со две пушки и пиштол
Технологија
Најмалиот Android телефон на светот (Видео)

Најмалиот Android телефон на светот (Видео)

вторник, 07 ноември 2017, 16:40ч.   |   L.E.

Додека „Apple“ постојано нови начини да биде револуционер во индустријата на паметни телефони, една друга компанија се обидува да не врати во едноставни, мирни и секако евтини времиња.

Компанијата „FutureModel“ планира да лансира уред кој се нарекува „NichePhone-S“ кон крајот на месецот, a кој работи на оперативниот систем на „Andorid“, но не може да извршува ништо освен повици, „SMS“ и да стримува музика. Слична е големината и формата како кредитна картичка и изгледа како мал калкулатор.

Телефонот ќе се појави на пазарот на 10-ти ноември во Јапонија и ќе чини 95 долари. Работи на оперативниот систем „Andorid 4.2“, a екранот изгледа како екран на калкулатор.

Погледнете го најпрактичниот и најевтиниот телефон на светот.

© ЖУРНАЛ    ~183,61

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.