МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Измените на Уставот в среда пред Уставниот суд
Заев: Верувам дека ќе обезбедиме двотретинско мнозинство за уставните измени
Иванов ќе се обрати во Собранието на 28 декември
Дедомразовци традиционално ќе трчаат во Скопје
Занимиливости
Факти многу невообичаени, но вистинити

Факти многу невообичаени, но вистинити

петок, 03 ноември 2017, 11:56ч.   |   L.E.

Список од некои многу интересни факти кои толку многу се бизарни, што не изгледаат вистинити:

Вијагра првобитно била наменета за срцеви проблеми

Современата употреба на Вијагра сосема случајно е откриена. Научниците бараа лек за опуштање на крвните садови. Сепак, пријавени се невообичаени несакани ефекти, што доведе до Вијграта денес да биде еден од најчестите препишани лекови во светот.

Автоматите за храна убиваат повеќе луѓе од ајкулите

Според статистиката, две лица годишно умираат кога на нив ќе падне автомат за продавање храна. Ајкулите имаат убиено помалку од едно лице годишно. Статистички, кокосите кои паѓаат од дрвото исто така, убиваат повеќе луѓе од ајкулите.

Индиските домаќинки поседуваат 11 отсто од светското злато

Носењето златен накит е дел од индијската култура, така што оваа земја е најголемиот потрошувач на овој метал во светот. Индиските домаќинства чуваат околу 18.000 тони злато што е повеќе од она што се наоѓа во резервите во САД, Швајцарија и Германија заедно.

Во Кина може да се реинкарнирате само со дозвола од Владата

Ако некој сака да се реинкарнира, треба да поднесе пријава во четири владини тела и може да исполни такви планови само после нивното одобрување. Оваа наредба беше издадена од 2007 година. Владата на Кина ќе го знае следното место на повторно раѓањето на Далај Лама.


Можете да се заразите од „глупост“

Дали сте знаеле дека постои вирус кој ве прави глуп? Научниците го открија вирусот на глупоста (ATCV-1) во човечкото тело кој може да се внесе со помош на вода. Болните луѓе (околу половина од анкетираните) ги обработувале информациите што ги добивале и ги исполнувале доделените задачи многу побавно. Тие исто така, се бореле со концентрација.

Отпечатоците на прстите од Коала се исти како на човечките

Разликата меѓу прстите на коалите и човечките прсти тешко може да се открие дури и со помош на многу моќен микроскоп. Научниците веруваат дека тоа им помага на коалите подобро да се фаќаат на дрвото.

Полжавот има повеќе заби од ајкулата

Во зависност од видот, ајкулата може да има 180-400 заби. Но, обичен градинарски полжав има распоред: хитинска лента која изгледа како ренде. Полжав може да има околу 12.000 - 20.000 заби распоредени во редови.

© ЖУРНАЛ    ~185,63

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Има 125 години, готви и пешачи по 3 километри дневно: Ова е неговата тајна на долговечноста!
Сатаната скриен во фреска во базилика, седум века останало тајна
Слоница цели 11 часа копаше дупка: Ќе останете без зборови кога ќе видите што извади од неа
Пронајдена мумија на мачка стара 4.000 години
Коза изела 20.000 евра со кои требале да купат десет хектари земја
„Повели, бирај“ - Ја запросил девојката со 6 различни прстени (фото)
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.