МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање
Во „Монструм" било пукано со две пушки и пиштол
Крсто Мукоски пуштен да се брани од слобода
Обвинение против Миленко Неделковски за статусот на Фејсбук за жртвите од пожарот во ..
Македонија
Огнено крштевање за Владата пред пратениците

Огнено крштевање за Владата пред пратениците

четврток, 23 ноември 2017, 10:18ч.   |   Xh.I.

Новата влада предводена од премиерот Заев со коалицијата составена од СДСМ, ДУИ и Алијанса за Албанците ќе има „огнено крштевање“ во Собранието овој петок на првата собраниска седница на која ќе бидат поставувани пратенички прашања до владините функционери.

Владата како орган кој одговара пред пратениците има обврска да одговори на поставените прашања како на самата седница, така и дополнително во писмена форма. Затоа на 25 ноември за прв пат по изборите и по истекот на 100-те дена од формирањето на владата, Заев ќе одговара на пратенички прашања.

Редоследот на поставување на пратенички прашања го утврдува претседателот на Собранието во договор со координаторите на пратеничките групи, на начин кој ќе обезбеди сооднос два спрема еден во корист на пратениците од пратеничките групи во опозиција и на пратениците во опозиција кои не се организирани во пратеничка група.

Токму се очекува од опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на првата седница на пратенички прашања да има најголеми „конфронтации“ со премиерот Заев. Секако, ова ќе биде можност и за пратениците на СДСМ да докажат дека не се обична гласачка машинерија за власта и да постават соодветни прашања со кои ќе се постигне посакуваната демократска функција на парламентот.

© ЖУРНАЛ    ~130,44

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Весна Пешиќ: Не гледам зошто ви пречи да се викате Северна Македонија!
Јорданов: Ми извадија список дека должам 30 милиони евра
Денко Малески: Кој ни гарантира дека ке останеме Македонци во Северна Македонија?
Лицитација со вмровските пратеници
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
ВМРО-ДПМНЕ го разреши реформаторот Петар Богојески од функцијата заменик генерален секретар
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.