МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Владата има рок од 15 дена да ги достави амандманите до Собранието
Ципрас му честита на Заев за гласањето
Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање
Во „Монструм" било пукано со две пушки и пиштол
Свет
Пекинг со критики за САД поради санкциите за кинески компании

Пекинг со критики за САД поради санкциите за кинески компании

среда, 22 ноември 2017, 12:09ч.   |   L.E.

Пекинг, 22 ноември - Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Лу Канг изјави дека е Пекинг е против санкциите за 13 кинески и севернокорејски компании.

САД синоќа воведоа санкции против 13 кинески и севрнокорејски организации поради трговија и помагање на Пјонгјанг да ги избегне нуклеарните рестрикции.

Во црната листа на американското Министерство за финансии се додадени три кинески компании, чии трговска размена со Северна Кореја вкупно изнесува 750 милиони долари. Санкционирани се и неколку севернокорејски фирми, кои испраќаат работници во Русија, во Послка, во Кина и во Камбоџа.

Санкциите се воведени откако американскиот претседател Доналд Трамп повторно ја врати Северна Кореја на црната листа на држави кои поддржуваат меѓународен тероризам.

Експертот за санкции во Центарот за нова американска безбедност Питер Харел изјави дека санкционирањето на компаниите вклучени во обичната трговија се логичен чекор на кампањата за притисок

© ЖУРНАЛ    ~54,18

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Единаесетмесечно бебе почина во авион
Таткото на Америка во лисици
(Видео) Воен авион леташе низ ураганот Флоренс
Израелските медиуми: Што ако сега С-300 стигне во Сирија?
Петмина застрелани , меѓу нив и девојче во престрелка во САД (ВИДЕО)
Европа среде септември пред топлотен бран: Следи температурен шок
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.