МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Груби до пратениците: Не се кријте зад народот и не мислите на следните избори
Кувелис: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент
Костадинов: Со иницијатива до Уставен, бранителите на Груевски сакаат да го спасат од..
Томе Аџиев на распит во СЈО за случајот „Моќник“
Македонија
Транскрипт од бомбата која ќе биде доказ на суд: Како Мијалков и Тачи се договараа за гласањето во ДИК

Транскрипт од бомбата која ќе биде доказ на суд: Како Мијалков и Тачи се договараа за гласањето во ДИК

среда, 22 ноември 2017, 12:23ч.   |   Xh.I.

Апелациониот суд донесе одлука разговорот помеѓу поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков и лидерот на ДПА Мендух Тачи во кој се слуша како се договараат за гласање во ДИК, да биде доказ во судската постапка за случајот на СЈО „Титаник 2“.

Во продолжение е транскрипт од бомбата, која беше објавена во Универзалната сала, од тогашниот лидер на СДСМ, Зоран Заев:

Разговор помеѓу Мендух Тачи и Сашо Мијалков

СМ: Мендух…

MТ:Кажи

СМ:Шо праиш?

МТ: Еве тука седам со луѓе

СМ:Имам една хитна ургенција за тебе.

МТ: Да

СМ: Може ли да гласате за нас сега за Струмица? Да не…

МТ: У Комисија?

СМ: Да у ДИК.

МТ: Да може еве да се јавам одма

СМ: Ама треба тоа сега одма да се почне сеа за 5 минути ние одложуваме малце…

МТ:Одма одма…Одма, одма се јавувам за минута и ти кажувам.

СМ: Ајде ајде.

Разговор помеѓу Мендух Тачи и Бедредин Ибраими

МТ: Сега Струмица ви е на ред, така?

БИ: разговораме за тоа.

МТ: Ќе гласаш за овие…да се поништат?

БИ: …. за две минути…

МТ: Да гласаш да се поништат бидејќи се договоривме за Чаир.

© ЖУРНАЛ    ~240,84

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Весна Пешиќ: Не гледам зошто ви пречи да се викате Северна Македонија!
Јорданов: Ми извадија список дека должам 30 милиони евра
Денко Малески: Кој ни гарантира дека ке останеме Македонци во Северна Македонија?
Лицитација со вмровските пратеници
Адеми до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: Се откажав од идеалот за Голема Албанија, понекогаш треба да направите отстапка
ВМРО-ДПМНЕ го разреши реформаторот Петар Богојески од функцијата заменик генерален секретар
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.