МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Владата има рок од 15 дена да ги достави амандманите до Собранието
Ципрас му честита на Заев за гласањето
Пратениците на СДСМ се откажаа од дискусија, се очекува гласање
Во „Монструм" било пукано со две пушки и пиштол
Свет
Во воздушен напад во Сомалија убиени 100 екстеримисти

Во воздушен напад во Сомалија убиени 100 екстеримисти

среда, 22 ноември 2017, 12:10ч.   |   L.E.

Вашингтон, 22 ноември - Американската армија соопшти дека ликвидирала повеќе од 100 екстремисти во воздушен напад врз нивни камп во Сомалија.

Американската воена команда за Африка наведе дека нападот е изведен против групата Ал Шабаб, поврзана со Ал Каеда,

САД годинава изведоа зголемен број воздушни напади во Сомалија, што е резултат на одлуката на Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да ја прошири воената операција против екстремистите во областа.

© ЖУРНАЛ    ~73,25

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Единаесетмесечно бебе почина во авион
Таткото на Америка во лисици
(Видео) Воен авион леташе низ ураганот Флоренс
Израелските медиуми: Што ако сега С-300 стигне во Сирија?
Петмина застрелани , меѓу нив и девојче во престрелка во САД (ВИДЕО)
Европа среде септември пред топлотен бран: Следи температурен шок
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2018 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.